Vyvýšený záhon – finále

Na podzim v minulém článku jsem psal o práci na vyvýšeném záhonu.

Plán na letošní jaro zde připomenu: „Teď už na jaře „jen“ dorovnám hlínu na dně záhonu, položím síť proti hrabošům, přidělám nopovku na vnitřní stěny kvůli vlhkosti. Pak dovnitř naházím bordel ze štípaní dřeva, zbytky prken, a palet, drny, hnůj (pokud ho seženu) , kompost a zahradnický substrát s prosátou hlínou, kterou máme v rohu zahrady. Tohle vše musím stihnout na jaře, aby jsem do záhonu už mohli dát zeleninu a bylinky.

A jak to dopadlo ve skutečnosti? Stihnul jsem to do zmrzlých na den přesně. Ale průběh byl klasicky trochu jiný, než jsem si plánoval.

Hned jak nastala obleva, tak jsem začal rovnat hlínu v záhonu. Šlo to hůře než jsem si plánval, protože pod asi 5 cm vrstvou hlíny byl navezen štěrk s hlínou a obleva tak hluboko ještě nepostoupila. Takže na řadu přišel krumpáč a první bolesti zad, na které jsem během zimi již zapomněl. Toto trvalo tak týden.

Poté jsem ze skladu vynesl roli pletiva proti hrabošům s roztečí 6 mm a sílou drátu 0,7 mm. Představa, jak ten drát budu štípat štípačkama vzala rychle za své. To bych to dělal ještě teď. Nepomohl ani nůž na koberce, ani jiné nože. Nakonec se ukázala jako vítěz malá pilka na železo, která drát řezala jak nůž máslo. Teda jen těsně před konec práce, kdy mi pilka praskla a já byl nahranej, protože se to jako na potvoru stalo v sobotu v 12 hodin, kdy u nás všechna železařství v sobotu maji do 11 hodin a pak se otevřou až v pondělí. A do hobymarketu to je 60 km a to se opravdu vyplatí. Nakonec jsem si pučil velkou pilku na železo od babičky. Šlo to s ní taky, ale bylo to mnohem pracnější. Síť jsem pak nastřeloval k dřevěným trámům konstrukce nastřelovačkou. Jenže nastřelovačku jsem koupili v Lidlu i se sponkama, kde jsem si řekl, že 2000 sponek musí stačit. No nestačilo. A sehnat nové v tom požadovaném rozměru byl nemožný úkol. Nikde je neměly, ani v tom Lidlu. Nakonec jsem sehnal stejný rozměr až v Obi, zde je časový posun, protože v Obi jsem je koupil den před tím, než mi praskla ta pilka. 🙂 Práce s nastřelovačkou mě vyloženě bavila, až do doby, kdy se mi zasekla, a než jsem zjistil jak to opravit. Klasika nečetl jsem manulál, takže nakonec normální stav a v průběhu nastřelování se mi to pak stalo ještě asi 50x. Nastřelovačku jsem pak ještě použil i při příchytávání nopové fólie, abych zabránil kontaktu hlíny a vody se dřevem.

Když jsem dodělal i tohle, což bylo tak nějak na konci dubna, tak jsem jásl, že stavební práce skončily (ještě budu dělat později horní krycí prkno, ale to už neovlivní užitnou funkci záhonu), a teď už mě čeká jen rychlovka a to naplnit záhony.

To „jen“ ale bylo maso. Naštěstí jsem si půjčil od bratránka motorovou prohazovačku na hlínu co vypadá jako mýchačka, jinak to dělám ještě teď. Dolu na síť proti hlodavcum jsem dával asi 5 cm hlíny, to bylo celkem 25 koleček proházené hlíny. Moje kolečko má velikost 20 koleček / m3 takže cca 50L. Na to jsem naházel dřevěný odpad so jsem na to na zahradě měl schovaný a ještě si objednal 6m3 štěpky. Zajištoval mi to kamarád. Když v daný den přijel náklaďák, tak nastalo zděšení. Přijela vrchovatě naložená tatrovka. Nechával jsem si to skládat na ulici a naštěstí jsem je zastavil v polovině vysýpání korby. I tak mi tam toho složili tak 15 kubíků(m3). Cena 4000 byla stejná jako mých objedných 6m3. Prý se té štěpky chtěli zbavit, tak mi poslali vše co měli. Hromada to byla úctyhodná a to to byla jen půlka co tam měli naloženo. Nakonec jsem si navozil do záhonu svých 100 koleček (5m3). Jeden kubík si vzal bratránek a zbytek si po urgencích a přemlouvání rozebrali zdarma sousedi. Dokonce jsem to nabízel kolemjdoucím, skoro jsem je prosil aby si to někdo zadarmo vzal.

Po štěpce jsem zase prosíval dalších 50 koleček hlíny. Poté jsem sháněl hnůj, ale to nevyšlo, a nakonec, když jsem tam naházel náš kompost a další hromady bioodpadu co jsem na tento záhon schovával, tak jsem ho ani nepotřeboval. Třeba napodzim, až si to sedne, tak něco seženu. Ale on je teď hnuj u zemědělců nedostakové zboží. A krást na poli jsem ho nechtěl, i když mi to hodně lidí navrhovalo. Tohle mi jde prostě proti srsti. Po bioodpadu kterého bylo asi 30 koleček, přišla na řadu zase proházená hlína a to bylo dalších 50 koleček. Na finální vrstvu jsem si z kompostárny objednal 6 tun zahradnického substrátu. Ten teda přivezli přesně na váhu naštěstí, protože jsem ho zase složil na ulici před barákem. Ve třech dnech jsem navozil do záhonu 100 koleček a ještě mi pak dalších 13 zbylo. Ty jsem složil na zahradě a na podzim s nima doplním záhon, protože si to postupně sedá. Nevěřil jsem tomu, ale za 14 dní si to sedlo o asi 10 cm. takže jestli seženu napodzim i ten hnuj tak to bude akorát.

Nakonec jsem zprovoznil kapkovou závlahu v záhonu. Díky technologii od Gardeny to máme nastavené tak, že když vlhkost v záhonu klesne pod 75% procent, tak se závlaha sama pustí. Je to super to nemuset furt chodit zalévat večer jako loni na normální záhonky.

Teď už se v záhonku 14 dní zelenají rajčata, papriky, cukety, hrách, jahody (ty už i sklízíme) a bylinky. Článek vzniká se zpožděním, protože jsem finyš posledních dnů, kdy jsem lítal s kolečkama a teplota venku nebyla ideální smaozřejmě odstonal. Jen pro představu. V den, kdy už mi bylo blbě jsem odvozil 55 koleček substrátu a dalších asi 40 pytlů se s mulčovací kůrou k okrasným záhonům, na kterých ten den dělal zbytek rodiny. Druhý den už jsem ležel v poseli a potil se.

A co dál? No teď nás čeká dodělání okapových chodníků u domu a hlavně natření dřevěného obkladu domu a garáže. To je „jen“ 240 m2 dřeva + terasa. Už se to „mělo“ dělat loni na jaře ale „nestihlo se to“. Teď už to ale opravdu hoří. Už zkouším různé techniky jak to dělat, aby na dřevě nebyly šmouhy od oleje a opravdu se teším na to, že nebudu mít v ruce lopatu.

« z 13 »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *