Tepelné mosty

Jak se blížila zima, těšil jsem se, až začne konečně pořádně mrznout. Měl jsem totiž v plánu zapůjčit si termokameru a projít celý dům jak z venku, tak zevnitř, a zjistit, jestli někde tesař nenechal díru, nebo aspoň tepelný most, což by v budoucnu mohlo vést ke vzniku vlhkosti, popřípadě až plísní. A to je přesně to co nechceme. Takže kontrola jen tak pro jistotu.

Po chvilce pátrání jsem nalezl člověka, který půjčuje za 750kč/den termokameru a dohodl se se dvěma sousedy, kteří měli také zájem o provedení kontroly. Takže dnes tu mohu ukázat, jak to dopadlo i jinde a nějak to porovnat. Bohužel jsem v některých případech zapomněl fotit, tak ty největší hrůzy od sousedů nemám zaznamenané. Ale aspoň Vám o nich povím => ale dopadlo to lépe, než jsem původně čekal.

Nejprve k měření samému. Jedná se o měření termokamerou, proto je vhodné, aby měřený objekt byl obýván a vytopen na normální pokojovou teplotu. V našem případě je to 22°C. Setkal jsem se na internetu s názorem, že stačí u neobydleného objektu jen den předem temperovat teplotu, ale z logiky věci, tepelný most potřebuje pořádně prohřát a to nějakou dobu trvá, takže to nedoporučuji. Jiní lidé naopak u obydleného domu na jeden den přetopili dům třeba i na 30°C ale to je podle mě taky k ničemu. Maximálně vyniknou fuky u dveří. Aby měření bylo ideální tak by rozdíl mezi teplotou venku a uvnitř měl být 20-30°C. V našem případě bylo venku kolem -6°C, takže rozdíl byl cca 28°C. Měření musí také probíhat za bezvětří, nesmí pršet ani sněžit a nesmí být mlha. Také je vhodné to dělat v noci, kdy nesvítí slunce a nezahřívá fasádu domu. To jsou všechno jevy, co brání optimálnímu přenosu tepla mezi stěnou a čipem termokamery. Z toho je asi patrné, že vychytat správný den a počasí a objednání kamery byla fuška, ale nakonec se po cca 14 dnech objevila správná konstelace a šlo se na věc.

Večer, před raním měřením, jsem se doma učil s kamerou, a poté co jsem prošel náš interiér, jsem navštívil domluvené sousedy v okolí a koukli jsme se, jak to vypadá zevnitř u nich. Popis budu ale uvádět tedy pro každého sólo za oboje měření.

Nejprve Vám zde předkládám snímky z našeho domu. Kamera se sice několikrát překalibrovala, ale v pomocném software na PC jsem to pak vše srovnal na stejné podmínky, aby všechny snímky byly porovnatelné. Vše bylo víceméně v pořádku, jen na parapetu v pracovně je snížená teplota a u dcery v pokoji na jedné stěně, ale při porovnání se sousedy jsme na tom skvěle. Vchodové dveře také těsní a jen z venku pod schody je divné místo, ale to spíš vypadá jako by tam bylo mokro od deště. Ještě to budeme pozorovat, ale je to zvenku mimo obálku domu. Na posledních dvou snímkách je vidět rozdíl mezi zataženou žaluzíí a vytaženou.

Okno pracovna zevnitř
« z 11 »

Poté jsem šel navštívit prvního souseda Marka. Jedná se o klasický zděný dům s izolací z polyesterenu v nízkoenergetickém standardu. Zde jsem nalezl problém na garážových vratech, ale to je asi problém všech vrat v těsnosti v horních rohách. Naštěstí mají garáž propojenou s domem přes zádveří, tak to není zase takový problém. Další problém už je horší a to netěsnící vchodové dveře, kde je vidět už relativně velký únik tepla, a nakonec malá výklopná okénka v technických místnostech na severní stěně domu. Tam jsem dlouho řešil, jestli to není jen přechod mezi skly v trojsklu, ale pak jsem pohmatem zjistil, že se jedná opravdu o spojení mezi zdí a rámem okna. Takže to vypadá na špatné těsnění nad okny. Další měření ostatních oken bohužel nebylo z venku možné, protože v 6 hodin ráno se tam ještě spalo (mají malé děti) a měli stažené žaluzie a přes ty termokmera bohužel nevidí. Zato večer před tím, jsme zběžně s Markem prošli interiér a největší problém jsme našli na pojezdové liště HS portálu. Bohužel jsem si neudělal snímek, ale byl tam pokles teploty na 6°C. To už je celkem dost když máte vytopeno na 23°C. Samozřejmě že nejhorší to bylo na té liště u místa, kde se posuvné okno portálu spojuje s pevnou částí okna.

Garáž 2
« z 4 »

Další návštěva byla u souseda Martina. Tam bohužel interiérové měření neproběhlo, protože se bál, na co bychom nedej bože nepřišli. Přeci jen se jedná také o novostavbu stejného provedení, jako má Marek. Myslím, že jim to stavěla ta samá firma. Zde jsme narazili na stejný problém u garáže. Na okně do technické místnosti a vchodových dveřích byl výrazný tepelný most. Koukal jsem pak na to ještě později přes den a u okna je taková hliníková vodicí lišta pro žaluzii a u dveří je to hliníkový obvod dveří u zdi. Fakt netuším, jak mu to tam vzniká, ale asi půjde o nějaké kotvení přímo do dveří a okna a nebude tam řešené přerušení tepelného mostu. Nic jiného se měřit nedalo, protože byly dole opět všechny žaluzie. Ale na žádné jsem už nenašel to, co bylo u technické místnosti.

Dum 2
« z 5 »

Poslední návštěva proběhla u kamarádky, která má postavenou dřevostavbu s ocelovou nosnou konstrukcí. Víc o tom nevím, neptejte se mě, ale přijde mi to divné. Bydlí tam již asi 6 let. Když jsem se zmínil, že mám termokameru, tak s nadšením souhlasila s měřením. Hned večer jsem přišel na interiér a všude to šlo až na malou pracovnu v přízemí. Tam byly stěny úplně prochladlé a na snímku bylo vidět vedení těch ocelových vzpěr. Bohužel jsem si to v tom úžasu zase nevyfotil. Kámoška se pak přiznala, že tam mají poprvé za dobu, co tam bydlí plíseň a řeší co s tím. Ráno, když jsem to pak fotil zvenku, jsem možnou příčinu našel. Je to vidět na snímkách kdy je základová deska jeden velký tepelný most. V domě je podlahové vytápění a vypadá to, že jim většina tepla uniká právě podlahou a to je také možný zdroj chladu a následně vlhka na tom bočním pokoji, kde se moc asi nevětrá, a určitě se tam netopí celý den. Dále jsme našli problém u střešního okna v dětském pokoji, kde to vypadá na poškozenou izolaci v okně. Pokles teplot se tam blížil k 3°C což už bylo opravdu hodně. Také televizní sloupek na střeše jeví známky tepelného mostu, ale to asi nebude takový problém.

Základová deska - sokl 2
« z 3 »

Nakonec jsem proběhl i ostatní dřevostavby v okolí z venku, ale nikde jsem už větší problém nenalezl. Z toho vyplývá, že izolačně dnes asi problém ve stavbách nebude, a je jedno, jakou konstrukční variantu zvolíte. Spíš to bude o větrání. Když jsem se totiž nad ránem vracel domu z měření, jiná sousedka v jejich dřevostavbě větrala oknem dokořán. Zlatá rekuperace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *