CO2 v domě podruhé – reálný přínos rekuperace

Včera jsme strávili hodně času na zahradě a z důvodu neustále otevřených dveří jsem vypnul rekuperaci. Večer po návratu jsem jí už zapomněl znovu zapnout. Ráno jsem si přispal a docela mě bolí hlava. Po náhodném a neplánovaném připojení do monitorovacího systému rekuperace jsem si všimnul divných hodnot na čidlech CO2. V tom okamžiku jsem si vzpomněl a šel rekuperaci zase zapnout.

A rád bych vám teď ukázal vývoj CO2 v domě, kde rekuperace není, nebo zrovna není zapnutá, protože se neustále v různých diskuzních skupinách řeší, zda se do rekuperace vůbec vyplatí investovat, zvlášť v dnešní době zateplaných domů bez přirozeného průvanu oky. Nejprve zde mám obrázek jak takové čidlo vlastně měří. V našem případě je analogové a vrací hodnotu 0-10 voltů dle koncentrace CO2. Hodnota kolem 10 V se bohužel zobrazuje i když je koncentrace už vyšší.

Dále zde mám tabulku s popisem jednotlivých rekcí lidského organismu při CO2 koncentraci.

No a nakonec slíbený graf z našeho domu. Světlá je z ložnice v patře, tmavá je z obýváku v přízemí. 22.5. v 13:00 jsem vypnul rekuperaci a otevřeli se dveře. Ve 20 hodin jsme šli domu.

Opravdu nechápu ty argumenty stylu, budu větrat v noci před spaním a pak ráno. Už vidím jak někdo uprostřed noci vstává aby vyvětral. Jen upozorním že ložnice má cca 16 m2, ale v celém horním patře jsou neustále otevřené dveře, takže koncentrace bude v celém horním patře +- stejná a čidlo je umístněné na stropu. Po zapnutí rekuperace je hned vidět pokles CO2 v celém domě.

Takže pokud se rozhodujete zda rekuperaci ano či ne, já ji zcela doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *