CO2 v domě – jak správně větrat

Včera se na FB ve skupině Dřevostavby rozpoutala diskuze jak správně větrat. Padali jak správné argumenty tak polopravdy. Tento článek má ale být trochu o něčem jiném. Pokud Vás zajímá CO2, už jsem na to pár příspěvků psal viz http://vysneny-dreveny-dum.cz/co2-vite-co-doma-dychate/ .

Dnes chci ukázat CO2 výstup z čidel v našem domě z 12.2.2021.

CO2

« z 2 »

Tmavě fialová linka je CO2 čidlo v obýváku. Světle fialová je z ložnice v patře. Fialovo zelený proužek ukazuje, do jakých režimů se zapínala rekuperace a bílozelený proužek ukazuje aktivaci vstupů pro rekuperaci.

Aktivace vstupů znamená, že pokud obsah CO2 u čidla překročí 1100ppm (parts-per-million, počet jednotek na milion celkových jednotek) tak dojde k sepnutí. Čidla fungují napěťově v rozmezí 0-10 V, kdy spínací hranice odpovídá napětí 4,63 V.

Z grafu je tedy možné vyčíst jak často u nás rekuperace provádí větrání. Zdravotní hledisko řiká, že by se mělo větrat v místnosti kde spí dva dospělí každé 2 hodiny intenzivně při otevřených oknech po dobu 5 minut, pokud není na základě koncentrace CO2 potřeba častěji. Záleží i na velikosti místnosti, teplotě atd.

Ale vstávejte kvůli tomu. Podle grafu bych asi furt větral místo spal.

Také je vidět jak se mění pobyt osob v místnostech, v noci spouští hlavně čislo IN2 přes den pak v obýváku čídlo IN1. Trochu jdu s kůží na trh, protože z grafu se dá vyčíst kdy chodíme spát a kdy vstáváme, i když je tam určitá strvačnost. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *