Vytápění, chlazení a ohřev TUV

Když někdo staví dům, tak v našich klimatických podmínkách musí řešit, jak ho vytopit, a jak si ohřát teplou vodu na koupání. V předchozím článku jsem psal, že pasivní dům těch zdrojů na vytápění zase tolik nepotřebuje, protože většinu tepla získá solárními zisky od slunce. Ale v zimě je třeba sluníčku přeci jen potřeba trochu pomoci.

Každý to řeší různě. Někdo má podlahové topení, někdo radiátory, někdo sálavé panely. Teď si to proberme jaké na jednotlivé typy je můj názor:

  • Podlahové elektrické topení by bylo super, ale na vyhřátí domu musíte podlahu dost nahřát (u naší dřevěné podlahy to stejně nebude fungovat) a po vypnutí topení zase dost dlouho podlaha sálá. Navíc v našem případě by to výrazně zvedlo množství potřebné primární elektrické energie a nedosáhli by jsme na dotaci, takže škrtáme.
  • Podlahové vodní topení je sice pro nás lepší řešení, ale je tam problém pokud by došlo k závadě to opravit, navíc problém s nahřátím podlahy přetrvává. Takže škrtáme.
  • Sálavé panely, přímotopy jsou na regulaci lepší, ale zase nám tam vadí ta primární spotřeba elektrické energie. Takže také nic.

Takže asi budeme muset mrznout.:) Zde nám ale vyšla vstříct společnost Atrea s jejich systémem. Přeci jen v tomto jsou špičkou v oboru. Abych od nich nebral obsah celé stránky, tak tentokrát jen odkaz kde to mají vše popsané: vytapeni-a-ohrev-tuv . Na internetu je sice plno negativních článků na teplovzdušné vytápění, ale stejně tak i plno, které to chválí. Tak uvidíme.

V našem případě jsme zvolili tepelné čerpadlo s možností chlazení, a jako druhý pomocný zdroj pro nahřívání IZT o obejmu 950L krbová kamna s teplovodním výměníkem. Do budoucna ještě přidáme příhřev pomocí FV, aby si tepelné čerpadlo mohlo častěji odpočinout a díky energetickému cloudu se nakonec snad staneme i nulovým domem.:)

Na celém systému je super, že v létě dokáže teplotu v domě naopak srazit o cca 3 stupně, když to bude potřeba, ale to záleží i na zastínění.

Také se nám na sytému líbí možné programy, jak vzduch nechat cirkulovat v domě, včetně hlídání hodnoty CO2.

Celé je to řízené elektronicky včetně možnosti vzdáleně ovládat přes mobilní telefon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *