Větrání

      1 komentář u textu s názvem Větrání

Když jsme se rozhodli pro nový dům, hned jsme začali řešit nejen jak bude vypadat, ale i to jak bude fungovat. To že existuje lepší větrání, než jen otevřít okno jsme věděli, ale nevěděli jsme jak to vlastně funguje. Informací o tom, že v pasivním domě se nesmí otevírat okna jsme slyšeli dost. Skazek o tom jak je tam zatuchlý vzduch a všude se dělají plísně také, ale nevěřili jsme, že to je neřešitelný problém.

No a měli jsme pravdu. Existuje takzvané řízené větrání, kde je nějaký ventilátor, kterým se vhání čerstvý vzduch dovnitř a vydýchaný se nasává, a zase vypouští ven. To že jsme se při tom dozvěděli, že existuje i rekuperace tepla z odpadního vzduchu byl už jen velký bonus.

A jak to funguje?

Venku se nasaje vzduch, který se přefiltruje, aby se zbavil nečistot, prachu a alergenů. Pak se prožene zařízením, které vypadá jako chladič u auta a je obousměrné. To znamená, že z jedné strany proudí chladný čistý vzduch a z druhé vydýchaný teplý. Příchozí vzduch se od toho odchozího ohřeje a tím pádem nedojte ke ztrátám tepla. V současné chvíli některé rekuperační jednotky umí předat čerstvému vzduchu až 90% tepla toho odchozího. Na výstupu z rekuperační jednotky pak může ještě být příhřev, který vzduch dohřeje na požadovanou teplotu a ten se ventilátorem a potrubím rozvede po domě.Odsávací ventilátor zase jiným potrubím vzduch z domu odsává, filtruje a posílá do rekuperační jednotky.

Zní to super, jen doufám že ventilátory nebudou mít příliš velkou spotřebu, ale prý je to vyvážené dobře, a současně používané ventilátory mají malé provozní příkony. Záleží ale na velikosti domu a délce potrubí.

Některé rekuperační jednotky umí i to, že v zimě odvádí jen část vzduchu ven a zbytek smíchávají s příchozím vzduchem, aby nedošlo ke ztrátě vlhkosti.

Dále se celá jednotka může spojit s čidlem CO2, takže se úroveň vydýchaného vzduchu udržuje v optimální hladině. Pokud tedy přijede návštěva, tak se ventilátory roztočí více, aby se vzduch vyvětral rychleji. Na druhou stranu, pokud čidlo zaznamená, že nikdo není v domě, může se větrání úplně vypnout, což pak šetří náklady na větrání.

Dále je možno mít dvouzónové větrání a v přízemí si udržovat jinou teplotu, než třeba v patře. Takže v noci se větrá jen horní patro s ložnicemi.

Navíc je v domě prý snížena díky filtrování vzduchu i prašnost.

Nezní to skvěle?

A teď k tomu otevírání oken. Otevírat v pasivním domě samozřejmě můžete, ale v zimě je lepší nechat větrání na automatice, protože otevřením oken jen vyměníte teplý vzduch za studený bez rekuperace tepla, a budete si ho muset zase pěkně vyhřát a tudíž zaplatit. Od lidí co tento systém již mají máme informace, že v létě celé větrání vypínají a větrají normálně okny, nebo s ním popřípadě jde naopak i chladit. Ale není to klimatizace, takže to umí snížit teplotu v domě o cca 3 stupně.

A nakonec k té plísni. Tu můžete mít kdekoliv, kde je teplo a vlhko. Což v dřevěném domě, který má neprovzdušnou obálku kvůli únikům tepla a nemá dostatečné větrání je skoro ideální prostředí. Takže pokud Vám někdo bude tvrdit že takovýto dům má a trpí plísněmi, tak se ptejte jak má zajištěné větrání.

Je tu ale taky jedno ALE. Něco to stojí a pokud si odečtete tuto technologii od ceny domu tak se dostanete na ceny domů některých společností, které nabízejí velice levné dřevostavby. A to je potencionální zdroj těchto zpráv o plísních, otevírání oken a špatného životního prostředí. Před rozhodnutím co stavět je třeba se tedy zamyslet i jak se v tom bude bydlet.

Navíc dobré větrání není problém jen dřevostaveb, ale skoro každého zatepleného paneláku s plastovými okny, kde se myslí jen na těsnost a teplo ale větrání už nikdo neřeší. Vidím to i na našem současném domě, kde většina sousedů o větrání smýšlí jako o zbytečně vyhozených penězích. No doufám, že nám vše vyjde a v dohledné době už budeme bydlet jinde.

1 thought on “Větrání

  1. Pingback: Co2 – víte co doma dýcháte? – Vysněný dřevěný dům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *