Pasivní dům? Co to je?

Co to vlastně je pasivní dům? Jak už název pasivní napovídá, neměli by jsme se v něm o nic starat. 🙂 Tak to samozřejmě není. Trochu si pomůžeme obrázkem s energetickou náročnosti z historie výstavby domů.

Jak je na obrázku vidět, alfa a omega pasivního domu je v řízeném větrání s rekuperací tepla, izolaci a těsnění. Důležitým parametrem je potřeba energie na vytápení domu, takzvaná primární energie. Když totiž tuto energii vynásobíte plochou domu, v našem případě 121 m2, tak nám vyjde, že za rok nesmí topení spotřebovat více než 1815 kWh. Při pohledu do našeho současného vyučtování jsme asi tak 5x výše a to máme v bytě cca poloviční podlahovou plochu.

Tak a po vynásobení za cenu kilowathodiny (+- 3 Kč) máme roční spotřebu na topení kolem 6.000 korun. Tak teď v bytě jen za topení ročně platíme tak kolem 30.000 . To už je docela rozdíl co?

Ale zpět k domu. Pasivní dům znamená, že vytápění by mělo být hlavně pasivní, smozřejmě, že v chladném počasí si budte muset něčím pomoci a to je ta výše počítaná energie.

Zásady stavby pasivního domu jsou v podstatě tyto:

  • kompaktní, málo členitý tvar
  • největší plochu oken na jih případně na jihovýchod nebo jihozápad, nejmenší na severní straně
  • efektivní využití vytápěného prostoru uvnitř domu solární zisky nesnižované zastíněním okolní zástavbou, terénem či nevhodně umístěnou pergolou
  • vhodné letní stínění proti přehřívání interiéru místností umístěné s ohledem na světové strany

V podstatě by se dům měl ohřívat sám sluncem, popřípadě by jste si ho měli ohřát sami, protože každý člověk vytváří kolem sebe teplo. Ale i třeba zapnutý počítač topí. To bude výmluva dětí, až budou tvrdit že hrají hry jen proto, aby doma trochu přitopili.:) Dokonce jsem zaslechl názor, že se vyplatí po uvaření jídla nechtat otevřenou troubu aby se teplo vysálalo do prostoru, nebo nevylívat horkou vodu do dřezu a nechat jí vychladnout na sporáku. Dále třeba vanu s horkou vodou vypustit až po vychladnutí. To vše pomůže k vytopení domu. Ale všechny tyto příklady fungují, jen pokud máte řízené větrání s rekuperací tepla. O tom a typech vytápění ale zase příště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *