Otopné žebříky v koupelnách

U nás v domě máme dvě koupelny. Jedna je malá se záchodem a sprchovým koutem, druhá je v patře větší s vanou, záchodem a velkým umyvadlem a shozem na prádlo do technické místnosti. V obou je plánován otopný žebřík bez přídavné elektrické patrony. Oba žebříky jsou důležitým tepelným zdrojem v domě.

Jedná se o relativně jednouchý prvek a dá se říct, co je na tom složitého, ale musím se podělit o informace, které jsem se kolem toho dozvěděl.

Žebřík jsme původně vybírali podle designu. V koupelnách máme nerezové prvky, tak jsme chtěli i nerezový žebřík, ale ty ceny. I s přípojným materiálem a kohouty bychom je dostali na cenu cca 15.000 za kus. To je přeci jen trochu moc. Proto jsme se zaměřili na chrom, ale na tom zase zůstávají otisky. Normální lak se nám zase nelíbil. Takže jak na to?

Na veletrhu FOR ARCH 2018 jsme se zastavili u stánku firmy Zehender a tam nám byla vysvětlena výhoda e nevýhoda jednotlivých materiálů. Přiznám se, že než jsme to před 14 dny začali řešit tak jsme to vše zapomněli. Jediné co v hlavě zůstalo, je, že s chromem byl nějaký problém s vyzařováním tepla.

Naštěstí ve firmě TEPSOL, která nám dodává vytápění domu, nám to opět vysvětlili. Zde si dovolím vložit citaci z emailu.

„Chrom je vysoce lesklý materiál s vysokou odrazivostí a tím pádem nízkou  emisivitou. Zatím co lak má výrazně vyšší emisivitu. Emisivita je schopnost vyzařovat citelné teplo, nebo-li sálat. Běžné topné těleso předává teplo  jak konvekcí, to je ohřevem vzduchu obtékajícího těleso,  tak sálavou složkou, tj. vyzařováním tepla. Poměr těchto složek je u bílého radiátoru  relativně vyrovnaný, záleží na aktuálních podmínkách provozu. Černý radiátor bude mít ještě o málo lepší sálavý výkon, protože platím, že čím tmavší těleso, tím vyšší emisivita. Ale ten rozdíl sálání mezi běžně černým a bílým tělesem je zanedbatelný v  porovnání s rozdílem sálání  bílého radiátoru a   lesklého chromu. Ten  sálavou složku téměř postrádá. Ale to neznamená, že chromované těleso není schopné vytopit prostor. Jenom je nutné chybějící sálavou složku nahradit konvekční složkou, to znamená zvolit rozměrově větší těleso, nebo vyšší teplotu topné vody. Zvyšování teploty vody není ve Vašem případ s ohledem na tepelné čerpadlo rozumné, takže nezbývá než zvolit větší těleso.  Nerez je z pohledu o malinko lepší než chrom, po funkční stránce lepší, ale taky násobně dražší.
Chrom, tedy lesklé těleso, se nechová jako infrazářič, neb postrádá sálavou složku, která je podstatou infrazářiče. Jenom pro představu v číslech. Absolutně černé těleso má emisivitu 1, lak na topná tělesa zhruba 0.9, nerez má 0.7 a chrom jenom 0.05.“

Jak vidíte zase tak jednoduché to není. Na základě těchto informací a cen jsme se nakonec rozhodli pro klasické lakované těleso. I z důvodu, že velikost žebříku nemůžeme moc zvětšovat. Ovšem jak s barvou? Já chtěl dolu modrou a nahoru červenou, manželka zase oba bílé. Nakonec rozhodla až designérka = ženský mě přehlasovaly a budeme mít klasické bílé žebříky. A to je konec tohoto opravdu zamotaného příběhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *