Se stavbou domu se váže i rozhodnutí jakým způsobem bude v domě fungovat ovládání světel a ostatních prvků, jako jsou žaluzie a zásuvky.
Docela dlouho jsem to na veletrhách zkoumal a rozhodoval se kudy dál, až jsem si vybral firmu X. Jméno nebudu raději uvádět. 🙂 Začal jsem s nimi jednat, ale jejich rozpočet se mi nezdál a furt to jednání bylo takové divné. Prostě mi to nesedělo. Hlavně mi vadilo, že neumí ovládat vytápění a rekuperaci firmy Atrea. Prý to umí jen zapnout a vypnout. Furt jsem oddaloval rozhodnutí, až nastal okamžik, kdy projektant začal plánovat elektroinstalaci, a já věděl, že jde do tuhého. Naštěstí jsem si popovídal s bratránkem, který inteligenci domu má realizovanou, a ten mě nasměroval na firmu iNELS.
Hned se mi zalíbilo, že s firmou Atrea a jejími produkty umí komunikovat na 95%, takže budeme moc vše ovládat z jednoho rozhraní.
Po vytvoření hrubého rozpočtu jsem myslel, že dostanu infarkt. Bylo to o cca 200.000 více, než jsem očekával. Ale po podrobném prostudování nabídky, jsem zjistil, že obsahuje kompletní elektroinstalaci v domě, včetně zabezpečení domu. Když jsem odečetl tyto dílčí položky a dostal se na cenu jen za inteligenci, tak to bylo sice furt o 100.000 více, než jsem čekal, ale už to bylo akceptovatelné a hlavně z jejich strany obhajitelné. Navíc jsem si vymohl, že mě pustí do systému, abych si ovládání domu mohl sám konfigurovat.
A co to ta inteligence vlastně je? Je to řídící jednotka, která na základě impulzů ze senzorů a ovladačů spíná nadefinované okruhy (světla, zásuvky, vrata, závlahu, hudbu, …). Jednoduše řečeno, vypínačem mohu ráno roztáhnout žaluzii a večer tím samým vypínačem rozsvítit světlo. Rozdíl v impulzu je nulový, ale liší se třeba časový plán. Zároveň můžete třeba jediným stiskem tlačítka při odchodu vypnout všechna světla, odpojit provozní zásuvkové obvody v pokojích, stáhnout rolety a zapnout zabezpečení.
V dnešní době toto vše můžete ovládat i přes internet na telefonu nebo tabletu. Kontrolovat si stav domu z dovolené a sledovat kamerovým systémem co se děje kolem domu.
Jednou jsem s manželkou seděl na Pražském jaru, koncert měl už začít a manželka mi řekla, že si nemůže vzpomenout, jestli vypla žehličku. Moc jsem si koncert neužil a byl jsem jako na trní. Samozřejmě že žehlička byla vypnutá. S inteligentní domácnosti bych se připojil k domu a okruh zásuvek v dané místnosti prostě vypnul a byl by klid. To je hlavní devíza inteligentní domácnosti.
Dále můžete sledovat spotřebu energií, spouštět zalévání zahrady z dovolené, nastavovat scénáře a chování na základě událostí, omezit množství ovladačů v domě. Třeba schody na půdu budou mít v sobě magnetický senzor a při jejich otevření se na půdě automaticky rozsvítí světlo.
Ještě jsem nezmínil, že ač ovladače vypadají jako klasické přepínače světla, jsou ve středové poloze a dokážou přijímat signály jako je stisk, dvojitý stisk, a dlouhý stisk. Takže na každém ovladači máte 2*3 signály. Navíc světlo můžete rozsvítit stiskem a poté zase tím samým stiskem zhasnout. Takže každý ovladač může ovládat 2*3*2 událostí = 12. To je slušný proti 2ma u klasického ovladače světla. Jen se musíte naučit, co který signál dělá. Ale množství vypínačů na zdech to omezí výrazně. Jo a mají v sobě ještě integrovaný senzor teploty a vlhkosti, takže když to spojíte i s tím, a s časovým plánem, a meteostanicí a dalšími senzory, tak můžete v jeden okamžik jedním tlačítkem ovládat vlastně celý dům. Ale kdo by se v tom vyznal? 🙂 Už takhle budu dceru učit co je krátký a dlouhý stisk. 🙂