Fotovoltaika #2

V minulém článku jsem psal, jak jsme vybírali firmu na dodání FVE. Tentokrát popíši jak probíhala samotná realizace s firmou SolarInvest.

Hned po podpisu smlouvy mi přišla první faktura na cca 20k. Po jejím zaplacení se pak asi měsíc nic nedělo (z mého pohledu), jen mě kontaktoval nějaký projektant a řešili jsem spolu výši dotace. Zajímalo ho také, co jsme již na domě za dotace čerpali a v jakém stádiu jsme. Pak vše zase utichlo.

Měsíc od podpisu smlouvy najednou volala paní z firmy, aby se mnou domluvila dva termíny. Jeden byl na instalaci panelů na střechu a dva dny na to elektrikáři pro vyvoření rozvodů. Hned poté dorazila i druhá zálohová faktura na 70% ceny zakázky. Od toho okamžiku už vše šlo docela rychle. V dohodnutý etrmín dorazili dva maníci s panelama, a během dopoledne je namontovali. Vidět je jak chodí s panelem (rozměr 2×1 m a váha cca 20 kilo) v ruce po střeše bez jištění nebylo nic pro mě, nemám rád výšky. Dokonce se blížila bouřka, takže občasné poryvy větru nebyly příjemné mě na zemi, natož jim na střeše. Ale zvládli to, a odnesla to jen jedna taška, kterou jsem naštestí měl v záloze od stavby.

Za další dva dny dorazili elektrikáři. Těm to celé trvalo déle, strávili u nás celkem 12 hodin. Ale povedlo se protáhnout kabely všude, kde to byo plánované, a ještě k nim přidat jednu přípravu pro watrouter. O tom ale později. Když odjížděli, tak jsme měli již vše přichystané, ale na spuštění jsme ještě museli počkat na revizi. Ta se objednávala až po úspčném dokončení prvních dvou kroků.

Asi za týden mi paní volala zase a dohodla termín na revizi celého systému o týden později. Když pak revizák dorazil, vše přeměřil a zkontroloval, tak nám FVE konečně naběhla. Nejprve nám ukázal jak vše funguje, jak se FVE vypíná atd. Před odjezdem jí přepnul do speciálního stavu, kdy FVE neposílá přetoky do sítě, protože náš stávající elektroměr by tomu nerozuměl a elektřinu odeslanou ven by počítal jako elektřinu odebrnou. Dál jsem dostal instrukci dohodnout se s místním elektrikářem aby nám upravil rozvadeč u elektroměru pro připojení nového elektroměru. To muselo být hotové do okmažiku, než ČEZ distribuce přiveze nový elektroměr, což prý obvykle trvá tak měsíc.

Elektrikáře jsem uhnal až za 14 dní, ale i když jsem mu předem poslal plánek s popisem nového zapojení přijel s jiným plánkem. Po telefoní konzultaci s jeho známým co FVE připojuje a mým revizákem na FVE se konečně vyjádřil, že ví jak to má zapojit a vše provedl. Před tím než přijel, tak jsem musel FVE vypnout dle předchozích instrukcí od revizáka. Když elektrikář odjel, tak jsem FVE zase nahodil až na baterky. Ač jsem dělal cokoliv nic nezabralo. Nakonec jsem volal revizákovi a ten slibil, že druhý den dorazí na kontrolu stavu. Druhý den si s tím sám hrál asi hodinu ale na nic nepřišel, tak si řídící modul baterií odvezl s tím, že to dá na reklamaci, která může trvat až měsíc. No z toho jsem moc nadšený tedy nebyl. Naštěstí mi asi za 4 hodiny volal, že to řešil s výrocem baterií a ten mu řídící modul vyměnil kus za kus okamžitě, takže za další dvě hodiny už nám systém zase fungoval.

Poté jsme už čekali jen na ČEZ distribuci na výměnu elektroměru. To probíhalo minulé pondělí. Když jsem FVE vypínal, tak jsem se bál jestli jí pak zase zapnu. Když technik dorazil a viděl co v rozvaděči elektrikář připravil, tak prohlásil že to je zapojené obráceně, ale že to celé tedy předělá. Bojoval s tím cca dvě hodiny. Pak jsem podepsal plno papírů, on nahlásil na různé dispečninky moře čísel a nakonec jsme bez problémů nahodili FVE i s baterkama, Pak došlo k jejímu přepnutí do normálního stavu s přetoky do sítě. V tom druhém režimu bez přetoků ten střídač dost bojoval a někdy se to celé chovalo tak nějak divně.

Nyní už čekáme jen na nějaký doklad od ČEZu co má dorazit poštou, aby jsme ho poslali do SolarInvestu, aby mohli poslat vše na NZÚ na proplacení dotce. To prý většinou tvá 6-9 týdnů. Jak to nakonec dopadne i s touto částí budem ještě informovat.

Poslednim krokem co musíme dořešit je dokoupení WatRouteru, aby se přetoky do sítě nejprve posílaly na topné patrony v našem IZT a teprve, až bude IZT nahřáté na 90°C, tak se přetoky pošlou do sítě. Toto musíme ještě řešit s firmou Atrea, protože snímání teploty v IZT je na jejich straně a musíme nastavit připojování a odpojování topné spirály, na kterou bude připojen WattRouter.

Mezi fotky přidávám i dva grafy se spotřebou domu s FVE.

« z 4 »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *