Spotřeba elektřiny #1

Nedávno jsem tu psal, že jsme díky jisté dámě zde na pobočce ČEZu přišli cca o 5000 kvůli rozdílu mezi stavebním odběrem a HDO sazbou. Tak rozdíl je nakonec přes 8000 kč. To už celkem zabolelo. No nedá se nic dělat. Dnes Vás chci seznámit s fotkami spotřeby elektřiny v domě.

Ale nejprve popis co vše v domě je na elektřinu. Jednoduše vše, kromě krbu a i ten má vlastně v sobě oběhové čerpadlo v okruhu vodního výměníku. Takže elektřinou se svítí, vaří, peče. Navíc tu máme NAS server (ten jede 24/7/365), notebooky, mobily a televizi. Dále rekuperace, tepelné čerpadlo (teplo a teplá voda v domě) a žaluzie na oknech. Internet. Takže spotřebičů dost.

Zaznamenávání stavu elektroměru bohužel nedělám hned od nastěhování. Moje chyba, ale bylo toho v těch prvních dnech prostě moc a na tohle jsem pozapomněl. Takže první záznam máme ze začátku srpna. V podstatě se dá říci, že v srpnu stála rekuperace a jediné co běželo je tepelné čerpadlo z důvodu teplé vody na koupání a pak běžný chod domácnosti. Spotřeba byla +- 350kW. V září už některé dny byly chladné, takže rekuperace jela cca polovinu měsíce, a spotřeba stoupla na +- 600 kW. Od října už rekuperace jede nonstop, ale na konci měsíce došlo k montáži HDO. Proto je měsíční spotřeba +- 480 kW v T1 sazbě a 232 v T2 sazbě. T1 je vysoký tarif a T2 je nízký, ten je zapnutý cca 20 hodin denně. Cenový rozdíl mezi nimi je ale cca 20 haléřů, takže nic dramatického. V Listopadu už jsou chladnější dny a spotřeba stoupla u T1 na 163 kW a T2 na 800 kW.

(Aktualizace) V prosinci byla v sazbě T1 spotřeba 153 kW a v T2 770 kW. Takže celkem 923 kW. To by znamenalo, že ač je venku chladněji, spotřeba se +- drží kolem 950 kW. Uvidíme tedy jak to bude se spotřebou ve dvou nejchladnějších měsícich roku.

Z toho lze tedy usuzovat, že v chladných podzimních měsíčních je spotřeba domu kolem 1000 kW a počítám, že leden a únor vyjdou na cca 1200 kW. Naopak pokud je rekuperace vypnutá a je vypnutá i topná sezóna, tak spotřeba domu padá k 350 kW. Můj odhad tedy je, celková roční spotřeba 2020 bude někde kolem 9-10000 kW. To je na pasivní dům dost, ale pokud od toho odečtu provoz domu, což pro mě může být právě letní měsíc, kdy vše ostatní stálo, tak na vytápění v domě na rok padne 4-5000 kW – náročnější osvětlení než v létě, ale protože je vše LED tak se tu bavíme o 10-100 kW.

Bohužel nemám zatím přístup do logů tepelného čerpadla, to si chci zajistit teď po novém roce. Třeba tam z toho ještě něco vyčtu. O některých nastaveních mám pochybnosti, ale to si chci nejprve prověřit s dodavatelem technologie, jak to vlastně funguje.

Určitě je to ale již teď podklad pro to zamyslet se, jestli se nám vyplatí FV s bateriovým systémem. Se současnými dotacemi je to investice kolem 300.000 Kč. Pokud by úspora byla 8000kW * sazba +- 2,6 kč/kW = 25.000 Kč/rok, tak návratnost je cca 12 let a udávaná životnost systému je 20-25 let. Úspora by tak mohla být 200-300.000 při současných cenách elektřiny. Pokud se bude zdražovat tak bude úspora i více.

« z 9 »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *