Dotace NZÚ – FVE

Dnes uzavřeme seriál o dotacích NZÚ článkem o plánované FVE – fotovoltanice.

Na domě počítáme s FVE o výkonu 3kW (cca 12 panelů), a zrealizovat ji musíme nejpozději do roku 2021, do kdy se budou vyplácet na domácí FVE dotace, tak proč toho nevyužít.

V podstatě jsou 3 možnosti jak se k tomu postavit:

  1. Ohřívat vodu vyrobenou elektřinou přímo v IZT. V takovém případě je dotace 40.000 a náklady kolem 150.000 .
  2. Ohřívat vodu vyrobenou elektřinou přímo v IZT a rovnou spotřebovávat v domácnosti. Dotace je 60.000 a náklady kolem 170.000 .
  3. Elektřinu skladovat v bateriích a z nich pak provozovat domácnost. Dotace je až 155.000 a náklady kolem 350.000 .

Každá možnost má samozřejmě různé náklady a návratnost. Také záleží kdo Vám systém nainstaluje, jakou máte spotřebu elektřiny a jak se bude její cena vyvíjet do budoucna. Obecně ale je návratnost pro dům s velikostí 120 m2 odstupňována na 17, 19 a 22 let podle zvoleného rozsahu po již odečtené dotaci.

Osobně si myslím, že elektřina bude dále zdražovat a v případě pořízení elektromobilu do domácnosti bude návratnost mnohem rychlejší, protože se výrazně zvýší spotřeba.

Některé společnosti také zvažují zavedení takzvaného elektrického cloudu, kdy bude možno za nějaký paušál ukládat přebytkovou elektřinu do sítě a v okamžiku vyúčtování se prostě odečte elektřina spotřebovaná s tou vyrobenou a rozdíl se uhradí. V takovém případě by jste doma mohli mít jen malou baterii na provoz domu v případě výpadku elektřiny po dobu nezbytně nutnou. Baterie jsou přeci jen v celém systému nejdražší. V Rakousku to již podobně funguje a některé pasivní domy jsou díky tomuto systému v podstatě cenově nulové, protože výroba pokryje spotřebu. Navíc placený paušál asi nebude tak vysoký, aby návratnost byla stejná jako při nákupu baterií.

Pro drahý systém s bateriemi ale hraje ještě jeden fakt. Možnost vytvoření takzvaného ostrovního systému, kdy se teoreticky můžete od sítě cela odpojit, pokud máte dostatečné baterie. Ono to asi nepůjde v zimě, kdy je výroba elektřiny menší, ale v případě výpadku by jste to ani nepocítili. Prostě by jste jeli podobně jako notebook z baterií dál.

Už se na to těším, až to u nás vše bude hotové, ale to si ještě počkáme. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *