Dotace NZÚ – dešťovka

Někde jsem sliboval, že se k tématu dotací vrátím a tak nastal čas.

V dnešní době, kdy se naše země v EU zavázala snížit energetickou závislost při bydlení existuje docela velké množství dotací, ale vyznat se v tom na co je možno dosáhnout při stavbě domu je už složitější.

Tou v poslední době neznámější je takzvaná Dešťovka. Kdo o ní ještě neslyšel, tak jde o to, že se dešťová voda zachytává do podzemní nádrže a odtud se používá na další aktivity v domě a na pozemku. Hlavním důvodem ale je, aby voda rychle neodtekla a došlo k jejímu zadržení v místě dopadu. Existují na to nějaké studie, ale to není účel tohoto článku. Pro nás je důležité, že stát na to přispívá. Dotace byla zatím vypsána dvakrát a to na Jaře 2017 a na Podzim 2017. To jestli a v jaké podobě bude vypsána příště netuším, ale je dobré být připraven.

Jde o to, že si zjistíte v jaké oblasti se Váš dům nachází a jaký je roční úhrn srážek na m2. Pak si zjistíte plochu střechy a spočítáte jak velkou nádrž budete potřebovat. V našem případě je výsledek 8 m3 (kubíků). K tomu rezerva 25% = 10 m3, a teď už jen vybrat model nádrže. Nám se libí tahle s cenou 100.000 . No je to pálka, ale v ceně je i vodárna a kompletní rozvody z nádrže a do nádrže. Tato varianta navíc obsahuje možnost vodu z nádrže používat na splachování WC, což šetří náklady na vodné, jen je potřeba si dojednat paušál na placení stočného.

Ale k dotaci. Pokud by jste vodu použili jen na zalévání zahrady, budete mít nárok na 20.000 + 3.500 × m3 nádrže. U nás by to tedy bylo 55.000. V podmínce dotace je, že dotace může být maximálně 50% nákladů. Pokud by to bylo i ke splachování WC, tak si připočtěte dalších 20.000 za dotaci, ale také v nákladech vám vzroste cena o další rozvody po domě k záchodům a o expansní nádobu atd. Takže na těch 50% nákladů se určitě dostanete.

Minule jsem psal o rekuperaci šedých vod a i na to je dotace. Je to dalších 20.000 navrch, takže při 10 m3 nádrži se můžete dostat až na 95.000 za dotaci, ale tam je potřeba použít malou samostatnou nádrž a čistící technologii za 70.000, takže v poměru náklady versus dotace to už tak výhodné nebude.

Dotaci bohužel není možné čerpat zpětně, takže kdo to už v minulosti postavil tak má smůlu.

Ještě jedno varování. Všechny dotace se vyplácí zpětně, takže nejprve musíte o dotaci požádat, pak stavbu zainvestovat ze svého, a po ukončení stavby požádat o proplacení alokované částky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *