O rekuperaci z diskuze

Včera večer jsem řešil na faceboku s jednou uživatelkou rozdíl mezi rekuprací a klimatizací, kdy její názor byl, že rekuperaci do domu zásadně nechce. Některé její argumenty mi přišly, jako když mluví o klimatizaci. Přikládám zde tedy mojí odpověď, která čistě laicky popisuje rozdíl. Moji odpověď ohodnotila tak, že bych to měl zveřejnit. Upozorňuji předem, že jsem investor, ne prodejce klimatizací nebo rekuperací a tak tomu zase nerozumím nijak detailně, jen tak co mám doma. Berte to jen jako inspiraci.

Mám pocit, že si pletete rekuperaci s klimatizací v obchodních domech. Co se týká filtrů máme tam celkem 3. Jeden je takovej ten hrubej na listí, takže to ani není filtr, to je drátěnej rošt. Pak je tam látkovej podobnej tomu co máte ve vysavači a pak je tam ještě jeden látkovej. To je vše. Princip klimatizace je v tom, že nasává vzduch z venku, ten ohřeje nebo ochladí na principu ledničky a pošele dovnitř. Tím se vytváří přetlak. Klimatizace umí vzduch ochladit o desítky stupňů, ale vetšinou ho neumí moc ohřát, pokud v sobě nemá elekrický radiátor. Pak to funguje jako fén. To s Váma souhlasim to není příjmené ani mě.

Rekuperace funguje na jiném principu. Nejdříve ale něco k větrání. Pokud máte klasickou ložnici o rozměru cca 25 m2 a spíte v ní dva, měli by jste v zimě každé dvě hodiny vstát, otevřít okno dokořán a větrat 5 minut. Jistě chápete že vstávat takhle pravidelně se nikomu nechce a to větrání asi taky nebude moc šetřit energii na vytápění. Rekuperace ale nasává vnitřní odpadní (vydýchaný) teplý vzduch a žene ho zkrz mřížku (něco jako chladič u auta) kde se potkává studený vzduch (teď kolem 0°C) z venku s teplým ze vnitř (u nás cca 22 °C). Teplý ohřívá ten studený, takže do vnitř vstupuje přihřátý vzduch třeba kolem 17 °C. Tento vzduch se pak rozvádí po domě. Pak záleží na druhu vytápění. My třeba máme v rekuperaci teplovodní výměník, který přihřívá vstupní vzduch na požadovanou teplotu, takže nám dovnitř vstupuje vzduch o teplotě 22 °C. Výhodou je, že rekuperaci máme zapnutou v automatickém režimu, kde máme nastaveno, že se pouští jednou za hodinu na deset minut. Vyvětrá místnosti kde se spí a pak se vypne. Nemusíme v noci vstávat a máme čerstvý vzduch a teplo se neztrácí jako při větrání oknem. Dále je dobré vědět, že se dá rekuperace „vypnout“, takže od jara do podzimu neběží a větráme výhradně okny.

Jo a ještě jednu výhodu má rekuperace na jaře přes pylovou sezónu. Máme doma alergika a rekuperace umí díky filtrum pyly zachytit, tak aspoň doma bude zóna klidu od alergie.

Pokud by jste někdo k tomuto tématu chtěl diskutovat jinde než tady tak navštivtě na FB tuto skupinu https://www.facebook.com/groups/350164208763320/ .

1 thought on “O rekuperaci z diskuze

  1. Pingback: Co2 – víte co doma dýcháte? – Vysněný dřevěný dům

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *