Když jsme se rozhodli pro pasivní dům, museli jsem na prvním pozemku řešit vlastní čističku vody, a při hledání jak to funguje, jsem narazil i na pojem „rekuperace šedých vod“, který mě okamžitě oslovil.
Co si pod tím představit nejlépe ukáže toto video, které je ze stránek firmy http://www.asio.cz, což je jediná firma, kde jsem se dozvěděl všechny informace potřebné k mému rozhodnutí, že do toho nakonec nepůjdeme. 🙂
Ale popořadě.
Jde o to, že odpadní vody se rozlišují podle dvou základních rozdělení na šedé a černé (ještě je rozdělení žluté, ale to budeme ignorovat). Logicky černé jsou odpady ze záchodů a obsahují fekálie. Teď je budeme ignorovat, protože v našem případě půjdou do kanalizace.
Do šedých vod patří vše ostatní, i když v případě odpadů z myčky a pračky je lepší o nich přemýšlet jako o černé vodě a poslat to také do kanalizace, čištění těchto odpadů totiž neúměrně zvedá cenu na čištění šedých vod.
Takže nám zbyla voda z koupelen a umyvadel. Tuto vodu je možné vypouštět do připravené nádrže, kde dojde k jejímu přečištění a poté vypuštění do dešťové nádrže, odkud se dá používat na splachování WC nebo zálivku zahrady.
Tak a jak to je s návratností. Statistiky uvádí že 40% vody se spotřebuje na koupání a 30% na záchod. V našem případě je spotřeba v bytě cca 150 m3 za rok. 40% z toho je 60 m3. A tady je kámen úrazu. Pokud by jsme vzali v úvahu úsporu za stočné z vody na koupání a komplet cenu za vodu na splachování při aktuální pražské ceně 40 za vodné a 40 za stočné, je možná roční úspora 6000,-Kč. Ovšem pořizovací náklady na nádrž jsou kolem 20.000 a technologie čistění 70.000. K tomu aspoň 1.000 na provoz na rok na filtry a chemii. Takže návratnost je někde kolem 15 let.
Je pravda, že na toto lze získat dotaci z programu dešťovka v hodnotě 20.000, ale i tak je návratnost kolem 13 let.
To je důvod proč jsme toto řešení nakonec zavrhli. Pro malý rodinný dům se to moc nevyplatí, zvlášť, když se na to musí připravit i oddělené rozvody kanalizace po domě a musíte na to myslet už s projektantem na začátku při plánování, což ještě zvedne cenu projektu.
Někde jsem se ale dočetl, že pro bytové domy, které do toho chtějí investovat to už dává smysl, jen je pak třeba s tím počítat při rekonstrukci domu a mít připravený dostatečný počet trubek ve stoupačkách.